Seyir Defteri I

Seyir Defteri I / Şubat – Mart 2014

defter 14.50

 “Are you a lucky little lady in the City of Light? Or just another lost angel… City of Night? ” 

Jim Morrison

Kent..

Boş kent, dolu kent, mutlu kent, mutsuz kent dişi kent, erkek kent, kentin dışı, kentin içi, kentin sınırı, kentin boşluğu, kentin doluluğu, mesafeli kent, mega kent…

Rutinlerimiz içinde günlük hayatımıza devam ederken, kentle olan iletişimimiz çok basit gibi görünse de biraz kurcaladığımızda oldukça derin karmaşık bir yapı karşılar bizi.

Seyir defterinin amacı bu karmaşık iletişim biçimini ,kişisel hikayeler üzerinden görselleştirmek ve belki de kentle aramızın bir nebze de olsa düzelmesini sağlamaktır. Nihai hedefimiz, sadeleştirilmiş kent iletişim bilgisini herkese açık hale getirip karar almamıza yardımcı olacak görselleştirme projeleri oluşturmaktır.

Seyir defteri kimin işi ?

Seyir Defteri bir IIDG (Interactive Information Design Group) tasarımıdır ve grubun araştırmalarına destek amaçlı bir kullanıcı araştırması aracıdır. Araştırma grubu 2013 sonbaharında Koç Üniversitesi Design Lab bünyesinde Asım E. Yantaç tarafından kurulmuştur. Grubun üyeleri Damla Çay ve Özge Genç lisansüstü çalışmalarına IIDG bünyesinde devam etmekteler.

Nasıl kullanmalıyım?

Seyir defterinin haritalar, birkaç açıklama, senin çizimlerin ve yorumlarınla dolmayı bekleyen boş sayfaları dışında sana sağladığı pek bir şey yok. Senden beklentimiz kent deneyimini 1 hafta boyunca bu deftere aktarman. Günlük hayatında nereye, kimlerle ne amaçla gittiğini, ne gibi engellerle karşılaştığını ve sana göre kentin büyük problemlerini ve aklına gelen diğer olayları ve durumları çekinmeden deftere aklatabilirsin.  Seyir defterinin ilerleyen sayfalarında her gün için gece ve gündüz bölümlerini, bunun yanında bir İstanbul haritası göreceksin. Boş sayfalara ve haritaların üzerine dilediğin gibi çizim yapabilirsin. Çizimler haricinde her gün için doldurman gereken tarih, bölge, semt ve benzeri bilgileri içeren bir alan daha göreceksin. İstediğin kalemle çizebilir ve istersen kolaj da yapabilirsin.

“All cities are mad: but the madness is gallant. All cities are beautiful, but the beauty is grim.” 

Christopher Morley

Eğer Instagram kullanıyorsan süreç boyunca kentle ilgili deneyimini yansıtan fotoğrafları ve videoları @SeyirDefteri #SeyirDefteri etiketleriyle konum belirterek paylaşırsan çok memnun oluruz.

Bir gün evden çıkmamış olabilirsin böyle bir durumda da çizebileceğin bir şey mutlaka vardır. Örneğin eve sipariş verdiğin bir şeyin yolculuğu olabilir.

Eğer bir noktada tıkanırsan diye kafa açıcı bir kaç soru vermek isteriz;

Kenttin hangi bölgesinde ne gibi sosyal etkileşimler var?

Hangi bölgelerde hangi eylemler sık tekrarlanır?

Engelliler için kentin mevcut durumu nedir?

Köprüler mi çözer trafik problemini?

Bir bölgenin hakim rengi, sesi ve ritmi nedir?

Kent bana istediğimi nasıl veriyor? Verebiliyor mu?

Sorularımız kafanı yeterince karıştırdıysa şimdi çizmeye başlayabilirsin.

Design Lab / Koç University / Istanbul